Województwo dolnośląskie znajduje się w południowo-zachodniej części Polski. Jeżeli chodzi o jego wielkość, to województwo dolnośląskie jest siódmym w Polsce. Jego ogólna powierzchnia to aż 19 948 km2. Województwo dolnośląskie graniczy z trzema województwami. Są to: województwo opolskie, lubuskie i wielkopolskie.
W skład województwa dolnośląskiego wchodzi dwadzieścia sześć powiatów, trzy miasta na prawach powiatu oraz sto sześćdziesiąt dziewięć gmin.
Bardzo specyficzną cechą województwa dolnośląskiego jest wyjątkowo wysoki wskaźnik urbanizacji. Zgodnie ze statystykami aż siedemdziesiąt procent mieszkańców województwa dolnośląskiego mieszka w miastach. To znaczy w aglomeracji miejskiej.
Warto wspomnieć również o tym, że województwo dolnośląskie wyróżnia się bardzo wysokim wskaźnikiem gęstości zaludnienia. Na jego obszarze zamieszkuje mniej więcej trzy miliony mieszkańców. W praktyce jest to 146 osób na km 2.
Bez wątpienia największą aglomeracją w województwie dolnośląskim jest Wrocław. Stanowi on oczywiście stolicę tego województwa. Wrocław jest finansowym, kulturalnym, przemysłowym oraz akademickim centrum regionu.
Kolejnym bardzo interesującym miastem w województwie dolnośląskim jest Wałbrzych. To kolejne pod względem wielkości miasto na Dolnym Śląsku. Aż do 1998 roku było znane przede wszystkim z kopalni. Wydobywano w nich węgiel kamienny. Dzisiaj Wałbrzych jest miejscem, które przyciąga mnóstwo inwestorów zza granicy. Nie możemy tutaj również zapomnieć o kolejnej perełce na mapie województwa dolnośląskiego, jaką jest Legnica. To właśnie w tej miejscowości bardzo dynamicznie rozwija się przemysł miedziowy. Następnym równie ważnym miastem na naszej rozbudowanej liście jest Jelenia Góra. Znajduje się ona oczywiście u podnóża Karkonoszy. Miejscowość ta z uwagi na bardzo dobrą lokalizację i otaczające ją tereny, bardzo dużo pieniędzy przeznacza przede wszystkim na turystykę, hotelarstwo oraz gastronomię. W Jeleniej Górze na bardzo wysokim poziomie stoi również przemysł farmaceutyczny, szklarski i papierniczy.