W województwie mazowieckim znajduje się mnóstwo atrakcji dla każdego turysty. Znajdziesz w nim coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jesteś turystą aktywnym, czy może wolisz oglądać zabytki. Jeżeli to drugie, to zawsze możesz wybrać się w podróż śladami życia i twórczości Chopina. Województwo mazowieckie jest największym w Polsce i ma swoją stolicę oczywiście w Warszawie. Stare Miasto jest wpisane na listę UNESCO. Atrakcją województwa mazowieckiego jest również Kampinoski Park Narodowy.
Województwo mazowieckie leży w środkowo-wschodniej Polsce. Graniczy z sześcioma województwami: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Całkowita powierzchnia województwa mazowieckiego to ponad 35 500 km². Województwo mazowieckie jest największe pod względem ludności w Polsce.
O województwie mazowieckim pisał w swojej twórczości już Krzysztof Kamil Baczyński. Podziwiał właśnie ukształtowanie terenu tego województwa. Jest to województwo zdecydowanie równinne możesz tutaj zobaczyć pasy przeplatających się łąk, pól oraz puszcz. Bardzo ważnym elementem krajobrazu tego województwa są również oczywiście liczne miasta, miasteczka i wsie. Wyróżnia się tutaj również zdecydowanie rzeka Wisła, która przepływa przez całe województwo mazowieckie. To województwo charakteryzuje się również naprawdę fascynującą historią. Na pierwszy plan wybija się oczywiście Warszawa, która jest nie tylko stolicą województwa, ale również całej Polski. Poniżej wspomnimy o kilku miejscach, które po prostu musisz zobaczyć.
Wywerna to rodzaj smoka z dwoma tylko tylnymi łapami, nietoperzymi skrzydłami. Zamiast przednich łap ma on ruchliwy ogon zakończony kolcem. Tę bestię bardzo malowniczo i szczegółowo opisał Andrzej Sapkowski w „Wiedźminie”. Taki sam gad znajdował się na pieczęciach i sztandarach Książąt Mazowieckich w średniowieczu. Boczna, mazowiecka linia Piastów z pokolenia na pokolenie, utworzyła praktycznie od zera swoje państwo. Było ono całkowicie niezależne aż przez trzy stulecia! Właśnie tę historię szczegółowo opowiada Szlak Książąt Mazowieckim. Po bocznej linii Piastów pozostało ponad sto miast, w tym Zakroczym, Czerwińsk, Wyszogród, Serock, Przasnysz, Ciechanów, Czersk i Sieciechów.