573 121 209 Infolinia pechy.pl 24h/7 dni w tygodniu! sklep@pechy.pl

Różnice między skutkami spożywania marihuany i alkoholu

16.03.22

Alkohol jest w Polsce i na świecie ogólnodostępny dla osób pełnoletnich. Natomiast legalizacja marihuany często stanowi duży problem. Nawet w przypadku odmian zawierających tylko CBD budzi to wiele dyskusji i kontrowersji. Dlatego chcielibyśmy porównać dziś te dwie używki i stwierdzić, która z nich jest bardziej niebezpieczna dla zdrowia jej użytkowników.

Główne negatywne skutki spożywania cannabis i alkoholu

Na początek warto zaznaczyć, że żadna używka nie jest szkodliwa, jeśli przyjmuje się ją tylko okazjonalnie i w niewielkich ilościach. Marihuana towarzyszy ludziom od lat. Jej spożycie ma wiele prozdrowotnych skutków. Podobnie alkohol, w postaci wina czy miodu pitnego, obecny był na stołach wielu państw od tysiącleci.

Przedawkowanie

Wypicie zbyt dużej ilości alkoholu może spowodować zatrucie, które okaże się śmiertelne w skutkach. Dotyczy to setek tysięcy ludzi rocznie w skali całej Ziemi. Związane jest to często z piciem wódki z niewiadomych źródeł, które zawierają metanol. Natomiast w przypadku marihuany przedawkowanie jest praktycznie niemożliwe. Aby umrzeć od nadmiaru tej substancji, należy wypalić około 15 – 79 gram THC. Przekłada się to na 238 do nawet 1 113 skrętów. W bardzo krótkim czasie.

Choroby przewlekłe

Zarówno alkohol, jak i marihuana w dużych ilościach mogą być kancerogenne. W obu przypadkach jednak jest to wpływ stosunkowo słaby i może powodować zachorowanie przy bardzo częstym stosowaniu używki. Jednak alkohol dość silnie niszczy wątrobę, która w pewnym momencie może zostać trwale uszkodzona (marskość wątroby). Choć cannabis mają wpływ na strukturę mózgu, nie powodują z tego powodu poważnych, śmiertelnych chorób. Warto tutaj zaznaczyć, że także alkohol wpływa bardzo niszcząco na komórki mózgowe i ich zdolność do neurogenezy.

Agresja

Policja notuje mnóstwo pobić i morderstw dokonanych pod wpływem alkoholu. Nawet co trzecia pobita osoba w szpitalu związana jest ze spożyciem trunków wysokoprocentowych. Budzą one bowiem agresję i pewność siebie. Jak sytuacja wygląda u użytkowników marihuany? Palenie cannabis powoduje wyciszenie i relaksację. Dlatego też trudno usłyszeć o agresywnych palaczach konopi.

Działanie prozdrowotne

Często usłyszeć można, że niewielka ilość alkoholu ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Choć w tak ograniczonych ilościach można znaleźć jakieś pozytywy picia piwa lub wina, trudno mówić o jakimkolwiek potencjale medycznym. Szczególnie w porównaniu do marihuany leczniczej, bogatej w CBD, która powszechnie stosowana jest przy pewnych schorzeniach. Ciągle też trwają badania nad możliwością leczenia różnych chorób z pomocą cannabis.

Porównanie alkoholu i marihuany

Powyższe porównanie jasno pokazuje, że palenie konopi jest o wiele bezpieczniejsze. Przy ogromnej ilości ofiar alkoholu, cannabis praktycznie nigdy nie jest przyczyną śmierci. Choć stosowana w nadmiarze może szkodzić, jej negatywne skutki są dużo mniejsze, niż przy alkoholu w niekontrolowanych ilościach.
Mimo to nadal to trunki wysokoprocentowe są ogólnodostępne i legalne. Wynika to przede wszystkim ze względów historycznych. Gdyby za legalnością stały tylko argumenty naukowe, obecna sytuacja dawno uległaby odwróceniu. To marihuana byłaby legalna i dostępna w każdym kiosku i supermarkecie.

Ostatnie newsy

22.02.24

Hodowla Konopi: Etap Wegetacji

Wstęp do Cykli Życia Konopi Hodowla konopi to proces obejmujący dwie kluczowe fazy: etap wegetacji i kwitnienia. Każdy z tych etapów charakteryzuje się różnymi potrzebami żywieniowymi...

Czytaj całość