573 121 209 Infolinia pechy.pl 24h/7 dni w tygodniu! sklep@pechy.pl

Jakie mogą być skutki długotrwałego spożywania konopi?

11.03.22

Istnieje wiele skrajnych opinii na temat stosowania marihuany. Jedni wskazują na jej działania zdrowotne, inni znów twierdzą, że każdy narkotyk szkodzi na dłuższą metę. Jak jest w rzeczywistości? Nadużywanie cannabis może faktycznie nieść negatywne skutki, jednak zachowanie umiaru i używanie jej w odpowiednich ilościach będzie korzystne dla organizmu.

Wpływ konopi na zdrowie przy długotrwałym użyciu

Choć palacze marihuany wolą sądzić, że jest to w pełni zdrowy narkotyk, który nie niesie żadnego ryzyka – w rzeczywistości tak nie jest. Warto poznać zagrożenia, jakie może ona nieść, aby mieć pełną świadomość sytuacji. Czym zatem grozi palenie cannabis?

Rakotwórcze substancje

Palenie konopi uwalnia wiele szkodliwych toksyn, które występują również w dymie tytoniowym. Jest wśród nich także rakotwórczy benzen. Pod tym względem cannabis jest równie szkodliwe, co tytoń. Jednak dotyczy to przede wszystkim palenia skrętów. Wpływ negatywnych substancji można zminimalizować dzięki waporyzacji. Choć przy bardzo dużych ilościach spożywanej marihuany, ryzyko chorób rakowych wzrasta.

Zmiany w strukturze mózgu

Badanie z 2014 roku wykazało, że zwiększone zażywanie marihuany koreluje z mniejszą ilością tkanki szarej związanej z receptorami CB1. Są one odpowiedzialne za motywowanie emocjonalne oraz afektywnym przetwarzaniu. Osoby regularnie palące konopie charakteryzują się również gorszą pamięcią.
Istnieją jednak również badania, które sugerują pozytywny wpływ. Według nich THC u osób starszych może zmniejszać spadek funkcji poznawczych i pozwalać im korzystać z życia na starość.

Uzależnienie od THC

Szczególnie osoby, które poszukują w paleniu marihuany mocnych wrażeń, mogą z czasem potrzebować większych ilości tego narkotyku. W części przypadków kończy się to uzależnieniem. Niemożliwa do powstrzymania chęć sięgnięcia po używkę najczęściej pojawia się w sytuacjach stresowych.

Wpływ na choroby psychiczne

Dość wiele osób uważa, że palenie cannabis może powodować powstanie chorób psychicznych. Wpływ ten jest jednak trudny do określenia. U osób z predyspozycją do pewnych chorób mogą pojawić się objawy po spożywaniu marihuany, jednak nie jest ona bezpośrednią przyczyną ich powstania. Zatem aktualne badania nie dostarczają żadnych dowodów na wpływ konopi na zdrowie psychiczne.
Warto jednak zaznaczyć, że spożywanie marihuany w młodym wieku może zaburzyć rozwój mózgu. Dlatego też niewskazane jest jej palenie w czasie dojrzewania.

Psychoza wywołana paleniem marihuany

W Google’ach można znaleźć sporo informacji o możliwości wystąpienia psychozy po spożyciu marihuany, niezależnie od czasu jej stosowania. Chodzi tutaj o krótkotrwały epizod psychotyczny objawiający się urojeniami, paranoją, poczuciem niepokoju oraz depresją. Kwestia jest mocno dyskusyjna. Jednak w przeważającej części palaczy cannabis nieprzyjemne skutki, jakie mogą wystąpić to:
• problem z normalnym myśleniem, tak zwany wyścig myśli,
• krótkotrwała utrata pamięci,
• nadmierne pocenie się,
• nudności,
• stany lękowe.
Są to objawy krótkoterminowe, które szybko mijają. Jednocześnie dotyczą tylko niewielkiej części sytuacji. Z pewnością nie powinny też budzić obaw o stan zdrowia.

Ostatnie newsy

22.02.24

Hodowla Konopi: Etap Wegetacji

Wstęp do Cykli Życia Konopi Hodowla konopi to proces obejmujący dwie kluczowe fazy: etap wegetacji i kwitnienia. Każdy z tych etapów charakteryzuje się różnymi potrzebami żywieniowymi...

Czytaj całość