573 121 209 Infolinia pechy.pl 24h/7 dni w tygodniu! sklep@pechy.pl

Po czym poznać, jakich składników brakuje w uprawie i jak je uzupełnić?

27.12.21


Krzaki marihuany, jak wszystkie inne rośliny, wymagają zróżnicowanej diety bogatej w witaminy oraz mikro i makroelementy. Tylko w ten sposób będą one mogły dawać wysokiej jakości plony. Sprawdź sam, jakie składniki są ważne, jak rozpoznać ich niedobór oraz jak je uzupełnić.


Rodzaje składników


Krzaki marihuany w jasny sposób sygnalizują brak poszczególnych składników, co ułatwia szybkie rozpoznanie problemu i jego rozwiązanie. Zanim jednak zaczniesz uzupełniać składniki mineralne w glebie, warto sprawdzić jej pH. Kwasowość ziemi ma bardzo duże znaczenie i w przypadku uprawy konopi powinna być utrzymywana na poziomie 6,0 a 6,5. Dobrym pomysłem jest częsty pomiar pH, aby uniknąć blokady składników odżywczych. To zjawisko występuje przy mocno nieprzyjaznej dla roślin glebie. Korzenie nie mogą w takiej sytuacji pobrać potrzebnych mikro i makroelementów, mimo że są one zawarte w ziemi.


Należy także rozróżnić dwa rodzaje składników odżywczych: mobilne i niemobilne. Te pierwsze mogą się poruszać w roślinie. Oznacza to, że w razie niedoboru składniki mobilne będą transportowane ze starych liści do nowych. Ewentualne braki będą widoczne w starszej części hodowanych cannabis. W przypadku składników niemobilnych, ich niedobór poznać można po kondycji nowych listków.


Składniki mobilne


Jeśli kondycja starych liści krzaku marihuany, oznaczać to może brak jakiegoś składnika mobilnego. Wśród nich wymienić można:

  • Azot.
    Jest istotny przy tworzeniu ważnych białek. Jego brak oznacza się żółknięciem liści oraz ich opadaniem. W dłuższym okresie skutkować może przebarwieniem rośliny i znaczącym zmniejszeniem plonów. Dostępny jest on w nawozach organicznych oraz resztkach jedzenia i świeżo ściętych trawach.
  • Fosfor.
    Kluczowy składnik DNA. Jego niedobór objawia się czerwonymi lub fioletowymi łodygami, a także brązowymi, rdzawymi plamami na liściach. Jego niedobór może być związany ze zbyt częstym podlewaniem uprawy marihuany. Utrudnione przyswajanie występuje także poniżej 15 stopni ciepła. Uzupełniać go można, stosując mączkę rybną oraz biohumus.
  • Potas.
    Odpowiada za odkładanie się energii w roślinach. Przy jego braku liście zwijają się i wyciągają, a ich krawędzie są brązowo-żółte. W takim przypadku pomóc może przepłukanie podłoża oraz dodanie do gleby oborniku.
  • Magnez.
    Istotny składnik w fotosyntezie. Niższy wzrost oraz żółte, wyschnięte liście wymagają uzupełnienia składniku w podłożu za pomocą soli epsom. Wystarczy dodać łyżeczkę na dwa litry wody.


Składniki niemobilne


W przypadku składników niemobilnych ich niedobór objawia się na nowych liściach hodowanej konopi. Do najważniejszych minerałów w tej grupie zaliczyć można:

  • Wapń.
    Pomaga w scalaniu ścian komórkowych w krzakach. Dlatego w przypadku niedoboru wierzchołki korzeni oraz młodych liści są zdeformowane i wypaczone. Ratunkiem może być odpowiedni suplement lub wapno hydratyzowane po wymieszaniu z wodą.
  • Siarka.
    Jego brak oznacza się żółknięciem liści i ich przebarwieniem na spodniej części. Aby usunąć problem, do podlewania należy używać sól epsom wymieszaną z wodą (łyżeczka na 2 litry wody).
  • Żelazo.
    Obecny przy tworzeniu chlorofilu. Niedobór skutkuje pojawianiem się jasnożółtych liści. Oznacza to, że należy przepłukać podłoże oraz dodać niewielkiej ilości nawozu azotowego. Wpłynie to na pH gleby, co ułatwi wchłanianie żelaza.
  • Mangan.
    Chroni roślinę przed szkodliwymi drobnoustrojami oraz wspomaga najważniejsze funkcje krzaków cannabis. Niedobór poznać można po jasnozielonych przebarwieniach u nasady liści. Z czasem pojawią się też brązowe przebarwienia. Chore liście należy oderwać, a roślinę spryskać sprayem z liści wodorostów.
  • Bor.
    Pomaga w podziale komórkowym, szczególnie w czasie zapylania. Niedobór jest widoczny w braku turgotu, słabym wzroście oraz zakończonych merystemach. Istniejące liście przebarwią się na żółto-brązowo, a nowe będą się skręcać. Aby pozbyć się tego problemu, należy rozpuścić łyżeczkę kwasu bornego na 4 litry wody do podlewania.
  • Molibden.
    W hodowli marihuany pojawiają się czerwone i różowe przebarwienia na krawędziach liści? Może to być rzadko występujący brak Molibdenu. Wystarczy dodać do gleby kompost z dodatkiem biohumusu.
  • Cynk.
    Chroni roślinę przed chorobami. Jego brak wpływa na wolniejszy wzrost oraz marszczenie się liści, a następnie ich żółknięcie. Jest to najczęściej efekt zbyt częstego podlewania.

Ostatnie newsy

22.02.24

Hodowla Konopi: Etap Wegetacji

Wstęp do Cykli Życia Konopi Hodowla konopi to proces obejmujący dwie kluczowe fazy: etap wegetacji i kwitnienia. Każdy z tych etapów charakteryzuje się różnymi potrzebami żywieniowymi...

Czytaj całość