573 121 209 Infolinia pechy.pl 24h/7 dni w tygodniu! sklep@pechy.pl

Cykle księżyca, a uprawa konopi

05.11.21

Cykle księżyca, a uprawa konopi

Wiele osób uważa, że cykl księżyca jest tylko wymysłem średniowiecza i zwykłym zabobonem. I faktycznie część przesądów, choćby o zamianie w wilkołaki, nie ma żadnych racjonalnych podstaw. Jednak nauka zbadała wiele zmian, jakie związane są z cyklem księżyca. Wynikać to może choćby ze zmieniającej się odległości między Ziemią, a jej satelitą, przez co zachodzi zjawisko przypływów i odpływów na brzegach mórz i oceanów. Czy księżyc ma też wpływ na uprawy cannabis?

Wpływ księżyca na plony

Wielu hodowców twierdzi, że od kiedy zaczęli stosować się do faz księżyca, ich uprawy nasion marihuany zaczęły przynosić większe plony oraz wykazują większą witalność. Podobne twierdzenia usłyszeć można także od ogrodników. Skąd to może wynikać?

Wskazuje się na doświetlanie roślin, gdy księżyc jest w pełni. Dzięki temu uzyskują one więcej światła i mogą się w tym czasie dynamiczniej rozwijać. Inni mówią, że odpowiedzialna jest za to również zmiana grawitacji. Gdy ziemski satelita znajdzie się bliżej planety, jej grawitacja delikatnie słabnie, co ma wpływać na przepływ soków w roślinie.

Źródłem lepszych plonów z hodowli może być też jakieś niepoznane lub wciąż niedocenione zjawisko, jakie towarzyszy zmianom faz księżyca. Wydaje się więc, że praktyczne spostrzeżenia powinny stanowić lepszą podstawę decyzji, niż słabiej wciąż opracowana teoria tego zjawiska.

Jak zmienia się księżyc?

Ogrodnicy od lat współpracują z księżycem w uprawie swoich roślin. Ich doświadczenie mogą wykorzystać także kupujący nasiona konopi siewnej i rozpoczynający własną hodowlę tej rośliny.

  • Nów. Moment, gdy satelita Ziemi znajdzie się dokładnie między naszą planetą a słońcem. Wydaje się wtedy całkowicie ciemny. Od tego momentu zaczyna się nowy cykl.
  • Przybywanie księżyca. Okres dwóch tygodni, gdy księżyc z każdą nocą jest bardziej okrągły i daje więcej światła.
  • Pełnia. W tym momencie księżyc widziany z Ziemi ma kształt idealnego koła. Jest to kluczowy moment w uprawie nasion cannabis.
  • Ubywanie księżyca. W końcu znów satelita zaczyna być coraz słabiej widoczny, a jego kształt powoli zmienia się w cytrynę, półksiężyc i ostry rogal.

Jednocześnie księżyc oddala się i przybliża do Ziemi. Zmiana wysokości nad planetą odbywa się cyklicznie i trwa dokładnie 27 dni, 7 godzin oraz 43 minuty.

Jak wykorzystać księżyc do osiągnięcia lepszych plonów?

Wykorzystując kalendarz księżycowy, można osiągnąć wymierne korzyści z ruchu księżyca wokół planety. Przykładowo, sadzenie nowych konopi wskazane jest w czasie, gdy naturalny satelita jest coraz niżej. W tym czasie wspomaga on rozwój rośliny poprzez łatwiejsze czerpanie substancji z ziemi. Zbieranie marihuany powinno się natomiast odbywać w czasie pełni, co ma wpływać na dojrzałość pąków oraz ich skład w istotne dla palaczy składniki.

Wiele kalendarzy wykorzystuje także ułożenie innych gwiazd, co ma dawać jeszcze dokładniejsze wskazówki, kiedy co należy wykonywać. Czy takie metody działają? Nauka nie dostarcza bezpośrednich dowodów, jednak pokazuje, że księżyc ma kolosalne znaczenie dla wielu zjawisk zachodzących na Ziemi. Z drugiej strony jednak warto spróbować, jeśli nie można na tym nic stracić.

Ostatnie newsy

22.02.24

Hodowla Konopi: Etap Wegetacji

Wstęp do Cykli Życia Konopi Hodowla konopi to proces obejmujący dwie kluczowe fazy: etap wegetacji i kwitnienia. Każdy z tych etapów charakteryzuje się różnymi potrzebami żywieniowymi...

Czytaj całość