Jak chronić swoją uprawę przed muchówką?
19.01.22
O ile większość insektów atakuje liście lub kwiaty konopi, muchówki żywią się jej korzeniami, co może stwarzać duży problem dla hodowcy. Jak chronić swoje rośliny przed plagą ciemnych, małych stworzeń przypominających muchy? Zobacz sam, jakie są najlepsze sposoby walki z tymi nieproszonymi gośćmi.
Skąd biorą się muchówki?
W życiu tego insektu można wyróżnić cztery fazy:
• Jaja
Składane są w wilgotnej i ciepłej glebie. Takie warunki często panują w zbyt często podlewanych hodowlach marihuany. Jedna samica jest w stanie złożyć kilkaset jaj naraz.
• Larwy
Po wykluciu larwy żerują przez dwa tygodnie, zanim zaczną się przepoczwarzać.
• Poczwarki
Zamiana larw w dorosłe osobniki trwa zwykle do tygodnia. Poczwarki zazwyczaj ulokowane są blisko powierzchni gleby.
• Osobniki dorosłe
W końcu muchówki zaczynają swoje dorosłe życie, które trwa zwykle do ośmiu dni. W tym czasie samice składają kolejne jaja w ziemi.
Ze względu, że zarodniki pleśni są obecne w hodowli cały czas, tak jak odpowiednio wysoka temperatura, wystarczy tylko nadmiar wody, by stworzyć idealne warunki dla tych insektów. Łatwo także przynieść jaja do swoich krzaków marihuany wraz z zakupioną w sklepie, niesterylną ziemią.
Po czym poznać, że uprawę cannabis zaatakowały muchówki?
Początkowo muchówki żywią się głównie grzybami i materią organiczną w glebie. Gdy tylko zabraknie ich ulubionego pożywienia, przerzucą się na korzenie Twoich krzaków cannabis, co szybko doprowadzi do uszkodzenia ich systemów korzeniowych. Wtedy widoczne są objawy takie, jak:
• Plamy oraz żółknięcie liści, które nie otrzymują odpowiedniej ilości składników odżywczych.
• Widać także ogólne objawy niedoborów składników odżywczych.
• Po dłuższym czasie odczuwalny będzie także dużo wolniejszy wzrost, a w czasie owocowania – niskie plony marihuany.
• Choć duże krzaki konopi dadzą sobie radę z atakiem muchówek i będą jedynie osłabione, mniejsze rośliny mogą przewracać się i umierać.
Na szczęście muchówki są dobrze widoczne, gdy skaczą po glebie wokół atakowanej rośliny. Będzie to ostateczne potwierdzenie tego, z czym masz problem w swojej hodowli konopi. Przy odrobinie szczęścia znajdziesz również białe larwy poruszające się w glebie. Jednak te są stosunkowo niewielkie, a do tego kryją się pod powierzchnią ziemi.
Jak pozbyć się niechcianych gości z hodowli cannabis?
Jeśli tylko potwierdzisz, że w Twojej hodowli marihuany znalazły się muchówki, zaprzestań podlewania aż do całkowitego wyschnięcia gleby. W przyszłości staraj się utrzymywać nieco mniejszą wilgotność. W ten sposób na pewno utrudnisz rozwijanie się inwazji insektów, jednak będą one nadal obecne. Dlatego warto wyposażyć się w żółte pułapki w sklepie ogrodniczym. Przyciągają one owady, a ich kleista powierzchnia nie pozwoli im uciec.
Aby pozbyć się larw i jaj z gleby, możesz do niej dodać kilka kropli oleju neem lub innego preparatu ze sklepu ogrodniczego. Równie skuteczna bywa ziemia okrzemkowa oraz wyspecjalizowane bakterie. Jednak najlepsze efekty przynosi zapobieganie. W tym celu przede wszystkim pilnuj, by nigdy nie podlewać swoich upraw cannabis zbyt często.