573 121 209 Infolinia pechy.pl 24h/7 dni w tygodniu! sklep@pechy.pl

Czym są narkotyki inicjacyjne i czy marihuana do nich należy?

07.02.22

Marihuana jest najmniej szkodliwym narkotykiem, jednak określenie „narkotyk” wciąż budzi niepokój u wielu osób. Uważają oni, że zaczynając od palenia cannabis szybko można skończyć na dużo gorszych używkach i twardych narkotykach. Czy faktycznie konopie to pierwszy krok do zniszczenia sobie życia? Aby ostatecznie temu zaprzeczyć, warto dowiedzieć się, czym jest narkotyk inicjacyjny i co należy do tej grupy używek.


Narkotyki inicjacyjne


Teoria narkotyku inicjacyjnego głosi, że stosowanie jakiegoś narkotyku budzi ochotę na jeszcze większe doznania, przez co taka osoba zaczyna brać coraz mocniejsze narkotyki, co kończy się źle dla jego zdrowia i życia.
Co istotne, ten mechanizm jest powiązany nie tylko z narkotykami, takimi jak marihuana, ale również z innymi używkami. W ostatnim czasie dość głośna była dyskusja, czy palenie e-papierosów nie będzie kończyć się zażywaniem dużo groźniejszych narkotyków.
To właśnie takie hipotezy budzą strach i lęk przed mało uzależniającymi konopiami. Łatwo wykazać, że nie jest to niebezpieczna używka, służąca tylko do rekreacji, a nie do osiągania bardzo mocnych doznań. O wiele trudniej walczyć z przekonaniem otoczenia, że to tylko krótki przystanek przed dużo groźniejszymi narkotykami.


Jakie argumenty stosują osoby popierające taką teorię?


Wiele osób uważa, że cannabis należy do narkotyków wyjściowych, prowadzących do coraz większego uzależnienia od mocniejszych doznań. Używają oni takich argumentów, jak:

  • Stosowanie marihuany przed 20 rokiem życia może spowodować zmiany w mózgu, które będą wymagały częstych i dużych skoków dopaminy, jakie dostarczyć mogą inne narkotyki. Jest to z pewnością ważna uwaga, która powinna zostać przebadana przez naukowców.
  • Osoba, która kupuje nielegalnie marihuanę, ma dostęp także do innych, nielegalnych używek. Dotyczy to jednak tylko kontaktów z dealerami. Gdyby cannabis były legalne, ten argument natychmiast straciłby aktualność.
  • Według statystyk, 44,7% osób palących cannabis kończy na innych, nielegalnych narkotykach. Warto jednak zauważyć, że 55,3% zatem nigdy nie sięgnęło po nic mocniejszego. Trudno także ustalić, ile z tych 44,7% faktycznie chciało spróbować jedynie konopi, a ile osób od początku poszukiwało silnych doznań i nie zamierzało się zatrzymywać na tym etapie na zbyt długo.
  • Czy zatem marihuana jest niebezpiecznym narkotykiem? Wiele zależy od kontekstu. Aktualnie palenie cannabis często wiąże się z wykluczeniem społecznym. Dlatego takie osoby częściej dostają się do towarzystwa, w którym pojawiają się także inne używki, co może skutkować pewnymi naciskami społecznymi. Podobnie jak wielu palaczy tytoniu zaczynało tylko po to, by należeć do topowej grupy rówieśników.

Czy zatem marihuana jest narkotykiem inicjującym?

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Wymaga to bowiem konkretnych badań opartych na dokładnie opracowanych metodach badawczych (które pozwolą maksymalnie wykluczyć czynniki środowiskowe).

Co istotne, ponad połowa palaczy marihuany nie sięga po żadne inne narkotyki. Jest to z pewnością istotna przesłanka do tego, by sądzić, że cannabis nie są używkami wyjściowymi, prowadzącymi do uzależnienia od mocnych doznań.

Ostatnie newsy

22.02.24

Hodowla Konopi: Etap Wegetacji

Wstęp do Cykli Życia Konopi Hodowla konopi to proces obejmujący dwie kluczowe fazy: etap wegetacji i kwitnienia. Każdy z tych etapów charakteryzuje się różnymi potrzebami żywieniowymi...

Czytaj całość