573 121 209 Infolinia pechy.pl 24h/7 dni w tygodniu! sklep@pechy.pl

NBA nie zakazuje stosowania marihuany

13.04.23

Liga NBA, jedna z największych i najpopularniejszych lig zawodowych na świecie, usunęła marihuanę z listy zakazanych substancji. Decyzja ta została formalnie potwierdzona w ramach nowej, siedmioletniej umowy zbiorowej, która zawiera również inne postanowienia dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa zawodników.

Decyzja o zdjęciu marihuany z listy substancji zakazanych jest częścią szerszej dyskusji na temat legalizacji marihuany i jej zastosowań w medycynie, ale także w innych dyscyplinach sportowych. W ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej profesjonalnych lig sportowych na świecie wprowadza bardziej liberalne polityki w tym temacie ponieważ marihuana jest coraz częściej stosowana przez sportowców.

Testy na marihuanę zawieszone

Zanim marihuana została usunięta z listy zakazanych substancji, testy na jej obecność były zawieszone w ostatnich trzech sezonach. Decyzja ta została podjęta na początku pandemii koronawirusa w 2020 roku. Wówczas komisarz NBA wypowiedział się na temat tymczasowego zawieszenia testów, mówiąc, że w społeczeństwie coraz bardziej zmienia się postrzeganie marihuany.

Dyskusja o legalizacji marihuany

Decyzja o usunięciu marihuany z listy zakazanych substancji jest częścią szerszej dyskusji na temat legalizacji marihuany i jej zastosowań w medycynie. W ostatnich latach wiele krajów i stanów w USA zalegalizowało marihuanę do celów medycznych lub rekreacyjnych. W wielu krajach trwa debata na temat tego, czy marihuana powinna być legalna, a jeśli tak, to w jakim zakresie i z jakimi ograniczeniami.

Marihuana legalna dla innych?

W ostatnim czasie wiele lig zawodowych wprowadza bardziej liberalne polityki dotyczące używania marihuany przez zawodników. Podobnie jak w przypadku Ligi NBA, inne organizacje sportowe, takie jak MLB i NFL, również zmieniły swoje podejście do testowania zawodników na obecność konopi indyjskich.

W 2019 roku liga baseballowa MLB zdecydowała o usunięciu marihuany z listy zakazanych substancji. Przed tą decyzją, gracze, którzy byli przyłapani na używaniu marihuany, byli kierowani na przymusowe leczenie, a nieprzestrzeganie nakazu groziło grzywną do 35 000 dolarów.

Podobnie w lidze futbolu amerykańskiego – NFL, polityka testowania na narkotyki została zmieniona w 2020 roku w ramach nowej umowy zbiorowej. Teraz zawodnicy nie są zagrożeni zawieszeniem w grze za pozytywne wyniki testów na jakikolwiek narkotyki, a jedynie grzywną.

Wprowadzanie bardziej liberalnych polityk wobec marihuany przez organizacje sportowe jest wynikiem szerszej dyskusji na temat legalizacji marihuany i jej zastosowań w medycynie. Wiele krajów i stanów w USA zalegalizowało marihuanę do celów medycznych lub rekreacyjnych, a to wywołuje potrzebę dostosowania polityk sportowych do zmieniającej się rzeczywistości społecznej i prawnej.

Ostatnie newsy

22.02.24

Hodowla Konopi: Etap Wegetacji

Wstęp do Cykli Życia Konopi Hodowla konopi to proces obejmujący dwie kluczowe fazy: etap wegetacji i kwitnienia. Każdy z tych etapów charakteryzuje się różnymi potrzebami żywieniowymi...

Czytaj całość