573 121 209 Infolinia pechy.pl 24h/7 dni w tygodniu! sklep@pechy.pl

Marihuana a dopamina

08.08.18

Osoby przyjmujące marihuanę doznają pozytywnych uczuć. Niektórzy palą marihuanę aby się zrelaksować lub stosują ją jako środek przeciwbólowy lub nasenny. Inni zaś wykorzystują pobudzające właściwości trawki. Generalnie uważa się, że palenie marihuany wywołuje euforię i poczucie szczęścia. Jaka jest tego przyczyna i co wywołuje te, tak bardzo pożądane stany?
Przyczyną, która wywołuje szczęście i pozytywne doznania u palaczy marihuany jest fakt, że palenie trawki powoduje uwalnianie się dopaminy przez mózg.

Czym jest dopamina?

Dopamina jest substancją, która reguluje aktywność mózgu. Substancja ta jest jednym z neuroprzekaźników, czyli wielu substancji chemicznych w mózgu, które przesyłają sygnały między komórkami mózgu. W tym przypadku dopamina jest szczególnie ważna, gdyż wpływa na układ nagrody i uczucie przyjemności. Układ nagrody związany jest z wieloma funkcjami biologicznymi jak seks, apetyt, nastrój, sen i uczenie się.
Okazuje się, że marihuana ma ogromny wpływ na poziom dopaminy, a co za tym idzie poprawia nastrój. Wszystkie używki, jak tytoń, alkohol, kofeina czy kokaina oraz oczywiście marihuana zwiększają poziom dopaminy. Z kolei dopamina odpowiedzialna jest za uczucie euforii, które znacznie zwiększa zadowolenie z życia.
Po zażyciu marihuany dochodzi do blokowania neuroprzekaźnika zwanego GABA, który tłumi wydzielanie dopaminy. W skutek tego ilość wydzielanej dopaminy się zwiększa. Działają tu zawarte w marihuanie kannabinoidy podobnie jak dzieje się to w przypadku kannabinoidów wytwarzanych przez mózg.
Odkrycie wpływu marihuany na poziom dopaminy spowodował kolejne badania nad zagadnieniem długotrwałości wpływu marihuany na poziom dopaminy. W przypadku innych znanych narkotyków zmiana w poziomie dopaminy może być niekorzystna dla przyjmującego ten narkotyk. Inaczej rzecz się ma w przypadku marihuany. Według badań przeprowadzonych w 2012 roku stwierdzono, że trwała zmiana w ilości dopaminy u palących marihuanę nie wpływa na nich niekorzystnie. Jednak po odstawieniu marihuany może dojść do okresowego zmniejszenia się ilości dopaminy, a co za tym idzie ze znacznym obniżeniem się nastroju. W okresie wystąpienia objawów odstawienia marihuany, poziom dopaminy spada poniżej stanu normalnego. Dlatego też, jak wykazały badania z 2013 roku, u osób przyjmujących marihuanę może występować poziom dopaminy mniejszy niż u przeciętnego człowieka.

Długotrwałe zażywanie marihuany

Długotrwałe zażywanie marihuany może doprowadzić do znacznego obniżenia poziomu dopaminy w mózgu oraz do zaburzeń psychicznych. Aby wyjaśnić ten fakt przeprowadzono badania naukowe. Przyczyną problemów z poziomem dopaminy w mózgu jest psychoaktywny składnik marihuany czyli kanabinoid THC. W wyniku badań ustalono, że THC podnosi poziom dopaminy. Jednak po dłuższym stosowaniu marihuany dochodzi do obniżenia poziomu dopaminy. Wyniki tych badań wyjaśniają dlaczego osoby długotrwale przyjmujące marihuanę mogą spotkać się z problemem zwiększenia ryzyka wystąpienia zaburzeń psychicznych takich jak depresja, lęki czy schizofrenia. Nasiona marihuany nie zawierają w swoim składzie THC ani żadnych innych kannabinoidów dlatego ich spożywanie nie powoduje żadnego wpływu na dopaminę

Ostatnie newsy