573 121 209 Infolinia pechy.pl 24h/7 dni w tygodniu! sklep@pechy.pl

Legalizacja upraw marihuany w Holandii

05.02.18

Legalizacja upraw marihuany w Holandii

Nowy rząd Holandii rozpoczyna ciekawy eksperyment. Zamierza wprowadzić regulowaną uprawę konopi indyjskich przez coffeeshopy w 10 dystryktach. Jest to pierwszy krok w stroną legalizacji upraw. Warto wspomnieć o tym, że przez prawie 20 lat panowała bardzo restrykcyjna polityka w tym zakresie. Co warto wiedzieć o planowanych zmianach?

Parę słów o polityce w Holandii

Obecnie w Holandii panuje koalicja, która jest połączeniem aż czterech partii. Nie wyobrażam sobie czegoś takiego w naszym kraju. Może w Holandii ludzie są bardziej zgodni? W tej koalicji przewodniczącym jest konserwatywno-liberalna Ludowa Partia Wolności i Demokracji (VVD). Natomiast pozostałe partie to: progresywna partia Demokraci 66 (D66), umiarkowany Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny i konserwatywna Unia Chrześcijańska.

Co dadzą zmiany w zakresie uprawy marihuany?

W związku z tymi zmianami, może wreszcie rozwiąże się słynny paradoks holenderskiej polityki w obszarze konopi indyjskich. Jeśli nie wiesz, o co chodzi z przyjemnością Ci to wyjaśnię. Sławne na całym świecie coffeeshopy sprzedają susz z konopi. Czasami słyszy się nawet doniesienia, że odwiedziła je ta, czy inna gwiazda. Towar jest dostępny, ale… w Holandii, tak samo jak w Polsce uprawa marihuany. Nawet na własny użytek. Skąd ta konopia znajduje się w coffeeshopach? Właściciele stwierdzają ironicznie, że spada im ona z nieba. Poza tym, propozycja zmian w prawie Holandii nie została jeszcze ostatecznie zatwierdzona. W izbie Senatu nie została osiągnięta większość. Nie wiadomo tak naprawdę jeszcze do końca, jakie będą dalsze losy tej ustawy.

Obszerna umowa koalicyjna

W dniu 10 października bieżącego roku została opublikowana 60-stronicowa umowa koalicyjna. W niej znajduje się zapis dotyczący uprawy konopi indyjskich. Stanowi on, że rząd zamierza zacząć eksperymenty, które będą prowadzone w sześciu dużych oraz średnich gminach. Celem tych działań będzie określenie, czy oraz w jaki sposób można sprawować kontrolę nad uprawą konopi indyjskich dla rekreacji. Gdy eksperyment się zakończy, to rząd zdecyduje co dalej w tej kwestii. Jest to bardzo ciekawe, choć całkiem nierealne założenie. Aby uprawa marihuany była w pełni kontrolowana byłyby potrzebne ogromne nakłady finansowe.

Spadek ilości coffeeshopów

Ostatnie lata są bardzo trudne dla coffeshopów w Holandii. Coraz więcej takich miejsc się likwiduje. Z różnych przyczyn. W latach 90 XX wieku było ich około 1500, a w 2016 roku zostało ich jedynie 53. Mówię tu tylko o legalnie działających coffeeshopach.

Jakie są reakcje na plany rządu?

Nie ma się co dziwić, że jest to raczej umiarkowany optymizm, pamiętajmy o tym, że ta ustawa jeszcze nie weszła w życie i nie przeszła w Senacie w Holandii. W czasie trzech tygodni do tego eksperymentu zdecydowało się przystąpić 27 gmin. Eksperyment nie obejmie osób, które na własny użytek zajmują się hodowlą marihuany w niewielkiej ilości. Te osoby nadal są karane za ten proceder i to się pewnie jeszcze nie zmieni przez bardzo długi czas. Ciekawy jestem jak po tych zmianach rozwinie się sytuacja w Holandii?

Ostatnie newsy

22.02.24

Hodowla Konopi: Etap Wegetacji

Wstęp do Cykli Życia Konopi Hodowla konopi to proces obejmujący dwie kluczowe fazy: etap wegetacji i kwitnienia. Każdy z tych etapów charakteryzuje się różnymi potrzebami żywieniowymi...

Czytaj całość