573 121 209 Infolinia pechy.pl 24h/7 dni w tygodniu! sklep@pechy.pl

Marihuana GMO?

01.06.18

Konopie są jedną z najstarszych roślin na ziemi. Jej włókna wykorzystywano do tworzenia mocnych tkanin, sznurów, powrozów, jako materiał na koce i plandeki. Istnieje też papier wykonywany z konopi, a także konopie są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Nasiona marihuany są źródłem żelaza, wapnia, magnezu, fosforu i witaminy E, która jest silnym przeciwutleniaczem. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie, czy konopie są wolne od GMO. GMO to organizmy, również roślinne, których geny zostały zmienione przez człowieka. Praktycznie nie ma już obecnie roślin, które nie byłyby modyfikowane. Rzeczywiście do owej modyfikacji dochodziło na przestrzeni wieków. Nie odbywało się to tak intensywnie jak obecnie, ale nawet konopie się zmieniały. Obecnie możemy konopie podzielić na trzy gatunki: indyjskie, siewne (zwane też włóknistymi) i dzikie. Wszystkie pochodzą od jednej rośliny, która była przez wieki zmodyfikowana. Owa modyfikacja była tak duża, że w odmianie siewnej jest tylko około 0,02 procent THC, czyli substancji odpowiedzialnej za właściwości psychodeliczne rośliny. Ta niewielka zawartość THC została uzyskana w wyniku specjalnej hodowli, podczas której dochodziło do różnego krzyżowania roślin, by uzyskać konopie, których miały służyć jako materiał w przemyśle włókienniczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Te wszystkie modyfikacje były jednak przeprowadzone w sposób naturalny. Nikt nie dążył do sztucznej modyfikacji konopi. Zamierzano jedynie wyselekcjonować nowe gatunki. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Przede wszystkim, o ile dawniej konopie były roślinami uprawianymi nawet w przydomowych ogródkach, to obecnie każda plantacja musi być zarejestrowana, a właściciele muszą uzyskać specjalne zezwolenie. Nie ma więc potrzeby sztucznego udoskonalania rośliny w celu uzyskania większych plonów, bo same plony i tak są wysokie. Konopie są roślinami, które nie potrzebują do uzyskania wysokich plonów dodatkowego nawożenie środkami chemicznymi. Ich plusem jest fakt, że są to rośliny, które hamują rozwój różnego typu chwastów. Tam gdzie rosną konopie nie ma miejsca na inne rośliny, a także nie trzeba obawiać się różnych szkodników. Rosną one bowiem tak szybko, że hamują i tłumią rozwój innych roślin. Wydzielane przez roślinę substancje powstrzymują rozwój różnego typu chorób, które czasami niszczą całe plantacje innych roślin.

Marihuana Modyfikowana Genetycznie

Ta dobra sytuacja z GMO w przypadku konopi może się niestety zmienić, jeśli nie będzie powiedziane stanowcze nie. Jaki problem może się pojawić? Otóż, w coraz większym stopniu do ogólnego obiegu jest dopuszczania medyczna marihuana. Ludzie zyskują coraz większą świadomość, że marihuana to nie środek psychoaktywny, ale substancja, która może być wykorzystywana w farmaceutyce na bardzo szeroką skalę dla dobra człowieka. Coraz szerzej prowadzone badania pokazują, że marihuana medyczna jest skuteczna w tak poważnych schorzeniach jak epilepsja, różne odmiany nowotworów, stwardnienie rozsiane, być może także choroba Alzheimera. Potężne koncerny farmaceutyczne widzą w medycznej marihuanie kolejne źródło potężnych pieniędzy. Może pojawić się pokusa tworzenia takich odmian, w których zawartość THC będzie bardzo wysoka. Trzeba śledzić ten temat i nie dopuścić, by GMO zmieniło nawet tak „starą” roślinę jak konopie.

Ostatnie newsy

22.02.24

Hodowla Konopi: Etap Wegetacji

Wstęp do Cykli Życia Konopi Hodowla konopi to proces obejmujący dwie kluczowe fazy: etap wegetacji i kwitnienia. Każdy z tych etapów charakteryzuje się różnymi potrzebami żywieniowymi...

Czytaj całość