Hodowla odmian kwitnących automatycznie
20.12.21
Hodowcy, którzy chcą szybko osiągnąć doskonałe rezultaty, często wybierają odmiany marihuany kwitnące automatycznie. Jest to dobry wybór zarówno dla zaawansowanych osób, jak i dopiero zaczynających swoją przygodę z krzakami cannabis. Są to bowiem często odmiany wytrzymałe i łatwe w hodowli.
Proces hodowania nasion odmian kwitnących automatycznie
Od zasiania nasion do zbiorów w przypadku odmian automatycznych mija zaledwie osiem do dziesięciu tygodni. Najszybsze rezultaty można osiągnąć przy takich odmianach, jak Quick One, natomiast Royal Haze Automatic wymagać może nieco więcej czasu. Wszystkie odmiany marihuany kwitnące automatycznie posiadają odporną genetykę, dzięki czemu rozwijają się także w mniej idealnych warunkach, zapewniając zawsze doskonałe efekty.
W przypadku odmian kwitnących automatycznie nie ma potrzeby zmiany cyklu naświetlania, aby pomóc im przejść w fazę kwitnienia. W wielu przypadkach przez cały okres hodowania cannabis utrzymuje się cykle 18 godzin naświetlania na 6 godzin ciemności.
Kiełkowanie roślin
Kiełkowanie powinno trwać do trzech dni. Po tym czasie roślina posiada już rozwinięty korzeń. Do jego rozwoju najlepiej nadaje się lekka, przewiewna gleba, niekoniecznie bogata w składniki odżywcze w takim stopniu, jak przy innych odmianach. Jednak im lepszą glebę zapewni się hodowli marihuany, tym lepsze efekty się osiągnie. Należy także nasionom konopi zapewnić odpowiednią wilgotność (70 – 90%) oraz temperaturę (22 – 25 stopni).
Późna siewka
Odpowiedni wzrost można uzyskać przy zastosowaniu lampy LED o mocy 250 W na każde cztery rośliny. Warto na tym etapie dodać składniki odżywcze, aby zapewnić optymalne warunki dla sadzonek. Także na tym etapie wystarczy połowa dawki przyśpieszaczy wzrostu w porównaniu do nasion marihuany fotoperiodycznej.
Faza wegetatywna
Tydzień trzeci uprawy to głównie mało stresujący trening. Dzięki utrzymaniu optymalnych warunków uprawy na krzakach marihuany widoczne będą nowe liście. W kolejnym tygodniu natomiast pojawią się pierwsze kwiaty. Oznacza to zakończenie treningu uprawy i przygotowanie do kwitnienia.
Kwitnienie cannabis
Krzaki mają już około 30 centymetrów wysokości. Pojawiają się już niewielkie woreczki w węzłach, które powoli zamienią się w pąki. Aby wspomóc ten proces, warto zmienić światło LED z niebieskiego na czerwone. W szóstym tygodniu powinno się nieco obniżyć wilgotność, aby chronić uprawę przed pleśnią. Gdy na jednym z pąków pojawi się dziwna struktura, przypominająca kształt banana, należy ją koniecznie usunąć. Oznacza ona, że Twój krzak konopi jest hermafrodytyczny. Będzie starał się sam siebie zapylić. Nie jest to częste zjawisko, jednak warto sprawdzać pod tym kątem uprawę.
Wypłukiwanie
Gdy pąki będą już grube i pełne żywicy, należy rozpocząć przepłukiwanie rośliny. Po zaprzestaniu podawania nawozu zalewa się glebę taką ilością wody, jaką jest ona w stanie przyjąć. Po chwili woda zacznie wypływać, usuwając nadmiar składników odżywczych. Taką procedurę należy powtórzyć kilka razy w ciągu kolejnych dwóch tygodni.
Po wypłukiwaniu warto przeprowadzić również defoliację. Polega to na odcięciu małych liści wiatrakowych z węzłów znajdujących się w dolnej części rośliny oraz zniszczonych liści na górze.
Zbiory
Na skutek wypłukiwania część liści może się odbarwić albo opaść. Jest to naturalny proces. Do dwóch tygodni od poprzedniego etapu pąki powinny być gotowe do zbioru. Rozpoznać je można po mlecznych trichomach oraz czerwonawych słupkach. Jeśli krzaki marihuany dojrzewają nierównomiernie, możesz spróbować metody progresywnych zbiorów. Teraz pozostało tylko wysuszenie zbiorów oraz ich curing.